Odkazujte na vaše starší články!18.August

Jednou z velice efektivních metod, jak udržet nového čtenáře na vašich stránkách o něco déle a jak ho možná přetvořit v návštěvníka pravidelného je prolinkování článků na vašem webu. Tuhle metodu na většině českých webů moc vidět nemůžete, ale v zahraničí je poměrně častá.

Celý proces je opravdu snadný: v momentě, kdy na vašem webu máte již určité množství obsahu začnete v nových článcích odkazovat na ty staré. Odkazovat se dá několika způsoby ať již tradiční “více zde” nebo prosté prolinkování určitých klíčových slov. Tímto postupem zvyšujete šanci, že se oko nového návštěvníka udrží na vašem webu o něco déle a najde nějaký pro něho zajímavý článek, který by při čtení pouhé jedné stránky pravděpodobně vůbec nenavštívil.

Kromě efektu udržení návštěvníka a zvýšení počtu zobrazených stránek má prolinkování vašich příspěvků i další efekt: navádí roboty indexující obsah vašeho webu na starší články, které mohly být třeba opomenuty a budou nyní přeindexovány. Druhým pozitivním efektem je zlepšení pozice ve výsledcích vyhledávání na odkazovaný článek, i když tady je vliv velice malý (je potřeba spíše externích odkazů).

O tento postup jsem se zde na blogu zpočátku aktivně snažil, nicméně člověk je bytost líná a tak tato práce navíc spíše otravuje. Doporučuji proto jednou za čas zasednou za administrační rozhraní vašich stránek a několik článků najednou takhle upravit a prolinkovat. Vaši čtenáři to určitě ocení a Google také.

Příbuzné články:

 • Žádné příbuzné články

22 komentářů

 1. Také se tím dá dosáhnout zvýšení Google PageRank:

  http://jednoauto.com/blog/?clanek=3-zvyste-si-svuj-pagerank

 2. ano, presne to jsem myslel onim “zlepšení pozice ve výsledcích vyhledávání na odkazovaný článek”.

 3. Máš naprostou pravdu. Občas to lidé zapomínají. Je dobré se podívat na zkušené blogery. Každý to tak dělá. Já děkuji tobě, že jsi mně takto inspiroval. Patří ti dík :o )

 4. Awsome info and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you people have any ideea where to employ some professional writers? Thanks in advance :)

 5. I was chain smoking hand-rolled tobacco cigarettes, wallowing in the filth of them and becoming more and more depressed and ill with a feeling of hopelessness – resigned to my fate. Then I read in eBays UK Community about e-cigs and, completely against my nature, a voice in my head said You can do that, try it, youve got nothing to lose. I havent looked back but my health is taking its time to improve – I was in a very bad state and have yet to add exercise to my routine. I smoked for 50 years!

 6. Great site, verizon wireless mobile to mobile search, 425,

 7. Lets pretend for a moment that youre a Christian and that DADT was directed at Christians, and there was this widespread cultural animus towards your beliefs. I imagine that your attitude would be very different. I think you would be deeply offended, and I suspect that if anyone were to tell you to just wait it out, and let the military figure out what works, that you would think that person suffered from an enormous failure of empathy.

 8. This really answered my problem, thank you!

 9. This blog site has got a lot of really helpful information on it. Cheers for informing me.

 10. I wish my entries looked like this! That is a pat on the back, btwI am new to article submitting and reading various blog posts is helping me write better with my own. Any info you could throw my way to help is very appreciated. Thanks for the good info on this article!

 11. Great post & Fantastic blog! I would definitely love to begin a blog too but I have no clue where to begin. I possess the ability to do it (not that challenging on the technical part) but I really feel like I am too lazy to post regularly. That is the problem, if you start you have to go all the way. However blogs like yours inspire me to have a go at it.

 12. Good post and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks :)

 13. I’d have to see eye to eye with you on this. Which is not something I typically do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 14. Excellently written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up! Cheers.

 15. Mate. This blog site is amazing! How did you make it look like this !?

 16. Sick of getting low amounts of useless visitors to your website? Well i want to let you know about a brand new underground tactic that produces me personally $900 each day on 100% AUTOPILOT. I really could be here all day and going into detail but why dont you simply check their website out? There is a great video that explains everything. So if your serious about producing easy hard cash this is the site for you. Auto Traffic Avalanche

 17. Have you considered adding some differing opinions to the article? I think it will really enhance viewers’ understanding.

 18. Have you considered adding some videos to the article? I think it might enhance my understanding.

 19. Amazing article, cheers, I will bookmark you now.

 20. Hmm. I am not so sure about that…

 21. Have you thought about adding some differing opinions to the article? I think it will really enhance my understanding.

 22. That’s well known that cash makes us disembarrass. But what to do if somebody doesn’t have money? The only one way is to try to get the home loans or just college loan.

 23.  

Přidejte váš komentář

Spam protection by WP Captcha-Free